TOP 5 największych polskich przedsiębiorstw

Kategoria: Top 10

24 paź 2013

Największe firmy w PolsceTegoroczny ranking największych polskich przedsiębiorstw, przeprowadzany przez prestiżowy, biznesowy magazyn Forbes nie był dużym zaskoczeniem. Jego wyniki były dość przewidywalne i w przeciwieństwie do światowego rankingu, nie był on tak dużą niespodzianką. Jednak mimo wszystko jest on rankingiem bardzo wartościowym, który z pewnością powinien zainteresować wszystkich, którzy interesują się gospodarką i ekonomią.

1. PKN Orlen

Pierwsze miejsce na liście zajął Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. Zwycięzca tegorocznego rankingu jest największą pod względem przychodów firmą w Polsce oraz regionie. Ubiegły rok był dla przedsiębiorstwa bardzo udany. Dzięki oddłużeniu i restrukturyzacji udało się osiągnąć 120 mld złotych przychodów. W porównaniu z poprzednim rokiem, był to wzrost, aż o 12%. Zyski firmy szacuje się na ponad 2,3 mld zł, a wartość aktywów na 52,6 mld zł. Zyski firmy spadły o prawie 1% w stosunku do ubiegłego roku, a wartość aktywów zmalała o ponad 10%. Nie miało to jednak większego znaczenia i PKN Orlen znalazło się na pierwszym miejscu rankingu.

2. Grupa Lotos

Podobnie jak zwycięzca rankingu, Grupa Lotos także jest przedsiębiorstwem wydobywczym i petrochemicznym. Przychody firmy są ponad 3,5 razy niższe niż PKN Orlen, jednak 33 mld zł przychodu zapewniły mu drugie miejsce. W stosunku do roku 2012 były to 13,2% wzrost. Mocno również wzrosły zyski firmy, bo aż o 42% do pozwoliło na zarobienie 923 mln zł. Aktywa oszacowane są na wartość 20 mld zł, przez spadek ich wartości o 1,8%.

3. PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., założona w 1990 roku jest największym w kraju producentem energii. Roczne przychody przedsiębiorstwa oscylują wokół kwoty 30 mld zł. W tym roku, dzięki wzrostowi 8,7%, wyniosły one 30,5 mld zł. Zyski firmy jednak drastycznie spadły. Zanotowany spadek wynosił aż 34,4% co spowodowało zredukowanie zysków do 3,2 mld zł. W tym roku spadła także wartość aktywów, jednak spadek był nieznaczny i wynosił jedynie 0,9%, przy kwocie 58,2 mld zł.

4. Jeronimo Martins

Jeronimo Martins Dystrybucja S.A rozpoczęło swoją działalność w Polsce w roku 1995, jako polski odział portugalskiego przedsiębiorstwa. Obecnie firma nosi nazwę Jeronimo Martins Polska S.A. Jest ona właścicielem sklepów Biedronka oraz Plus, rozsianych na terenie całego kraju. Wartość zysków i aktywów firmy nie jest znana, jednak wiadomo, że przedsiębiorstwo w tym roku osiągnęło przychody prawie 30 mld zł, czyli o 4,3% więcej niż w roku poprzednim.

5. PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest największą spółką na polskim rynku zajmującą się poszukiwaniami i wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce. Ze względu na to, że firma ta nie prowadzi tak szerokiej działalności jak LOTOS i PKN Orlen, jest przychody, zyski raz aktywa są dużo niższe. Przychody firmy w tym roku wzrosły o prawie 25% co zapewniło uzyskanie kwoty 28,7 mld zł. Przełożyło się to także bezpośrednio na zyski firmy. Dzięki czemu zarobiło ona 2,2 mld zł, czyli blisko 27,3% więcej niż w ubiegły roku. Wartość aktywów także znacząco wzrosła, aż o 23,4%, dzięki czemu są teraz wyceniane na około 48 mld zł.

Formularz komentowania

O tym blogu

inwestujwdobramarke.pl to serwis dla ludzi, którzy chcą być na bieżąco z rynkiem sprzedaży towarów i usług.

Serwis prezentuje informacje o tym, jakie produkty i usługi dominują na rynku, jakie są aktualne trendy i w co warto inwestować na poziomie lokalnym, krajowym i światowym. Zwraca też uwagę na nowe produkty aspirujące do osiągnięcia wysokiej pozycji na rynku.

Obecnie zaistnienie w świadomości potencjalnych klientów wymaga ogromnej konkurencyjności. Pokazujemy, jak duże i małe firmy, znajdują na to sposób. Prezentujemy okresowe rankingi firm mogących pochwalić się największymi zyskami i tych najbardziej popularnych wśród konsumentów. Pokazujemy mechanizmy, jakie żądzą zachowaniami konsumentów oraz strategie, jakie obrały sobie najbardziej znane marki na świecie.

Serwis zawiera też wskazówki dla przedsiębiorców, którzy są na etapie wcielania własnych pomysłów w życie. inwestujwdobramarke.pl pomoże w sprawnym zarządzaniu każdą marką.