Ranking największych firm na świecie 2013

Kategoria: Top 10

10 paź 2013

Ranking największych firmTegoroczny ranking największych na świecie firm, przeprowadzony przez prestiżowy magazyn Forbes, był dla niektórych niemałym zaskoczeniem. Po raz pierwszy bowiem na jego szczycie znalazła się firma z Chin. Drugie miejsce także należało do Chińczyków. Ranking Global 2000 jest tworzony, co roku, już od ponad 10 lat. Podczas jego tworzenia uwzględniane są cztery najważniejsze kryteria takie jak: zyski, aktywa, przychody oraz wartość rynkową firm.

1. Industrial and Commercial Bank of China

Chiński bank przemysłowy i komercyjny wygrał tegoroczny ranking. Sukces banku wiąże się przede wszystkim z rozwojem gospodarczym Chin i przedmiotem działalności banku. Obsługuje on głównie inwestycje przemysłowe a także inne wielkie przedsiębiorstwa. Uplasowanie się na pierwszym miejscu było możliwe dzięki wzrostowi przychodów aż o 25& oraz zysków o 17%

2. China Construction Bank

Kolejny chiński bank zajmujący się inwestowaniem w przemysł. Podobnie jak Industrial and Commercial Bank of China, należy on do tzw. Wielkiej Czwórki, czyli czterech największych chińskich banków, w których udziałowcem jest Chińska Republika Ludowa. Dzięki ekspansji poza Chiny, bank przeskoczył aż 11 pozycji by znaleźć się na drugim miejscu.

3. JPMorgan Chase

Ostatnie miejsce na podium również należy do banku. Tym razem jednak jest to bank amerykański. Trzecie miejsce w tym przypadku nie jest dużą stratą, ponieważ w związku z działalnością jednego z traderów, bank stracił co najmniej w tym roku 6 mld dolarów.

4. General Electric

General Electric zajmuje się przede wszystkim szeroko pojętym przemysłem. Przedsiębiorstwo, notowane na nowojorskiej giełdzie, produkuje zarówno elementy drobnego sprzętu RTV-AGD jak też działa w przemyśle kosmicznym, a także jest współwłaścicielem korporacji medialnej NBC Universal. General Electric jest największym konglomeratem w USA.

5. Exxon Mobil

W ubiegłym roku amerykańskie przedsiębiorstwo, zajmujące się wydobywanie surowców, zajęło pierwsze miejsce na liście. W tym roku spadło jednak na piątą pozycję, lecz mimo to nadal zachowało miano firmy przynoszącej największe zyski. Szacuje się, że Exxon Mobil jest wart dwa razy więcej niż jego duński konkurent – Royal Dutch Shell.

6. HSBC Holdings

Holding, pierwotnie założony jako brytyjski bank do obsługi chińskich klientów i inwestycji, dziś główną siedzibę posiada w Londynie. Przedsiębiorstwo zajmuje się głównie obsług finansów publicznych, bakowością komercyjną, a także inwestycyjną i korporacyjną. W ubiegłym roku amerykański senat postawił bankowi zarzuty umożliwienia narkotykowym kartelom dokonywania operacji finansowych, omijania embarga nałożonego na Iran oraz obsługi głównych sponsorów organizacji terrorystycznych.

7. Royal Dutch Shell

Royal Dutch Shell jest drugim co do wielkości przedsiębiorstwem zajmującym się branżą wydobywania surowców. Siódme miejsce na liście największych przedsiębiorstw zawdzięcza ogromny przychodom, które ustępują jedynie Exxon Mobil. Royal Dutch Shell wielokrotnie było oskarżane o działania na szkodę środowiska oraz finansowanie działań zbrojnych w krajach trzeciego świata. Kontrowersje budzą także zyski jakie firma osiągnęła na wojnie w Iraku w 2003 roku.

8. Agricultural Bank of China

Agricultural Bank of China należy tak samo jak jego poprzednicy do tzw. „Wielkiej Czwórki”. Bank należy do rządu Republiki Ludowej Chin i zajmuje się wspieraniem inwestycji na niepublicznym rynku kapitałowym o charakterze przemysłowym i rolniczym. Ważną rolą w działalności, jest także obsługa innych przedsiębiorstw.

9. Berkshire Hathaway

Ten amerykański holding zajmuje się działalnością opartą o nadzór oraz zarządzanie innymi spółkami. Oprócz tego, także zajmuje się przede wszystkim działalnością ubezpieczeniową, głównie obsługą odszkodowań od nieszczęśliwych wypadków oraz reasekuracją. Dyrektorem Generalnym zarządu jest Warren Buffet.

10. PetroChina

PetroChina jest największym chińskim przedsiębiorstwem petrochemicznym oraz największym producentem paliw w kraju. Oprócz wysokiej pozycji w światowym rankingu największych przedsiębiorstw, PetroChina jest także firmą przynoszącą największe zyski w całej Azji. Akcje są notowane na giełdzie w Hong Kongu, Szanghaju i Nowym Jorku.

Formularz komentowania

O tym blogu

inwestujwdobramarke.pl to serwis dla ludzi, którzy chcą być na bieżąco z rynkiem sprzedaży towarów i usług.

Serwis prezentuje informacje o tym, jakie produkty i usługi dominują na rynku, jakie są aktualne trendy i w co warto inwestować na poziomie lokalnym, krajowym i światowym. Zwraca też uwagę na nowe produkty aspirujące do osiągnięcia wysokiej pozycji na rynku.

Obecnie zaistnienie w świadomości potencjalnych klientów wymaga ogromnej konkurencyjności. Pokazujemy, jak duże i małe firmy, znajdują na to sposób. Prezentujemy okresowe rankingi firm mogących pochwalić się największymi zyskami i tych najbardziej popularnych wśród konsumentów. Pokazujemy mechanizmy, jakie żądzą zachowaniami konsumentów oraz strategie, jakie obrały sobie najbardziej znane marki na świecie.

Serwis zawiera też wskazówki dla przedsiębiorców, którzy są na etapie wcielania własnych pomysłów w życie. inwestujwdobramarke.pl pomoże w sprawnym zarządzaniu każdą marką.